Abdest

Abdest Nasıl Alınır? Resimli Anlatım

Abdest nasıl alınır? Abdest ve temizlik nasıl yapılır? Namaz öncesinde almamız gereken abdest dinimizin en temel yükümlülüklerini yerine getirmemizi sağlıyor. Resimli anlatım ile 12 adımda çok kolay bir şekilde abdest alabilirsiniz. Abdest nasıl alınır sorunuz için kısaca neler yapmalısınız hepsini anlattık.

1. Önce niyet ediyoruz. (1 defa)

"Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya"Önce niyet etmeliyiz. Niyet ederken bunu sessiz veya sesli olarak söyleyebiliriz. Önemli olan niyet ederken Allah'ın varlığını gerçekten hissetmeye çalışmak.Sağ elinizi yıkamak için sol elinizi kullanın. Bunu üç kez yapıyoruz. Ardından, sol elinizi üç kez yıkamak için sağ elinizi kullanın. Parmaklarınız arasında ve bileklerinize kadar iyice yıkadığınızdan emin olun.Sağ elinizi kullanarak ağzınıza üç kez su ile çok abartmayacak şekilde dolduruyoruz. Ağzımızı çalkalayarak suyu boşaltıyoruz.Sağ elinizi kullanarak ve burnunuza üç kez su verin. Suyu burnumuzu temizlemek için kullandığımızdan dolayı çok abartmadan ve genzimize de çok kaçırmadan bu işlemi üç defa yapıyoruz.Ellerinizi sağ kulağınızdan sola ve saç çizgisinden çeneye yayarak yüzünüzü üç kez yıkayın.Alt kollarınızı bileklerden dirseklere kadar yıkayınız, hiçbir yeri kuru bırakmayınız. Bileğinizden dirseğinize, sağ kolunuzu sol elinizle üç kez yıkayın ve sol kolunuzu sağ elinizle üç kez yıkayın.Kollarımızı yıkadıktan sonra eğer ellerimiz çok kirli ise suyun altında hemen temizleyip sağ eli ıslıyoruz. Kalan su ile başımızın 4'te 1'ini mesh ediyoruz.  Islak sağ elinizi kullanarak, başınızı alnın arkasına doğru, başınızı bir kez hafifçe silin.Her iki eli de ıslatıp serçe parmaklarımızla kulaklarımızın içini parmaklarımızı çok zorlamadan girebildiği ölçüde mesh ediyoruz. Kulakların arka kısmını ise baş parmaklarımızla mesh etmelisiniz. Yani kulak arkasının başlangıcından bitimine kadar parmağımızla yukarıdan-aşağıya, aşağıdan yukarıya mesh edeceğiz.Bu sadece Hanefi mezhebine özgüdür. Baş ve serçe parmaklarımızı kullanmadan işaret, orta ve yüzük parmaklarımızın dışı ile boynumuzu da mesh ederiz.Ayak bileklerinize kadar temizleyin ve suyun ayak parmaklarının arasından geçtiğinden emin olun. Parmaklarınızı kullanın ve parmak aralarında herhangi bir şeyin kalmadığına emin olmak için her parmağınızı kullanın. Sağ ayağınızla başlayın ve her ayağınızı üç kez yıkayın.

Farzları:

1. Elleri dirseklere kadar kollarla birlikte yıkamak.2. Yüzü yıkamak.3. Başın dörtte birini meshetmek.4. Topuklarıyla birlikte ayakları yıkamak.

Sünnetleri:

1. Niyet etmek2. Abdeste eûzü besmele ile başlamak.3. Başlamadan önce elleri bileklere kadar yıkamak4. Dişleri misvak veya fırça ile, yoksa parmaklar ile temizlemek.5. Abdest organlarını peş peşe ara vermeden yıkamak.6. Yıkanan organları ovmak.7. Ağza üç kere su almak.8. Oruçlu olmadığı zamanlarda gargara yapmak.9. Burna üç kere su vermek ve sol elle sümkürmek.10. Yıkanan her organı üç kere yıkamak.11 .Çift organları (eller, ayaklar, kulaklar) yıkamaya sağ organdan başlamak.12. Eller ve ayaklarda yıkamaya parmak uçlarından başlamak.13. Sakalı olanların sakalını hilallemesi.14. Parmaktaki yüzüğü oynatarak suyun altına ulaşmasını temin etmek.15. Kulakları meshetmek.16. Boynu meshetmek.17. Başın tamamını meshetmek.18. Parmakların arasını hilallemek.

Abdest ve Temizlik

Abdest ve Temizlik Abdest Nasıl Alınır? Resimli Anlatım Abdest ve temizlik. Abdest nasıl alınır? Abdest ve temizlik nasıl yapılır? Namaz öncesinde almamız gereken abdest dinimizin en...